Fórum az iskolai erőszakról

Minden félelmem alaptalannak bizonyult a provokatív plakáttal reklámozott fórumunkkal kapcsolatban. Pedig nem volt egyszerű menet, a meghívott pszichoógus lemondta, és a Tabuk Nélkül aktuális epizódja sem jutott el hozzánk, így végül tanárok és diákok eszmecseréjére szorítkoztunk. Aminek viszont különösen örültem, hogy moderátorként nem sok dolgom volt, a résztvevők unszolás nélkül is reagáltak egymás gondolataira, tapasztalatokról, élményekről és lehetőségekről beszélgettek. Elégedett vagyok, elértük azt, amit szerettünk volna: értelmes párbeszédet. 

A programról a Naplóban jelent meg az alábbi írás, az eredetit IDE KATTINTVA érhetitek el.  


Őszintén az iskolai erőszakról

Veszprém - Az iskolai erőszakról rendezett kerekasztal-beszélgetést diákoknak hétfőn a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA) és az Észak-dunántúli Ifjak Egyesület (ÉDI).

2010. február. 22. hétfő | Szerző: Szabó Péter Dániel
- A fiataloknak igenis mindenről van véleményük, s ezt el is mondják, ha van rá megfelelő fórum. Ezért hirdettünk meg a Közöd!-kampány részeként egy országos vitasorozatot, ami egy különösképp aktuális témát, az iskolai erőszakot kíván párbeszéd révén feltárni - mondta el a rendezvény felvezetéseként Tromposch Ágnes, a DIA regionális koordinátora.

Tromposch Ágnes (balra) és Várnai László a középiskolás diákok gyűrűjében (Fotó: Penovác Károly)
A rendhagyó interaktív programra, ami egyébként az említett vitaműhely-sorozat hatodik állomása volt, tucatnyi középiskolás diák látogatott el. A fő kérdéskört, s erről sokáig folyt a diskurzus a rendezvénynek helyet adó Expresszóban, az erőszak definiálása jelentette.
A verbális erőszaktól ugyanis egészen a kemény, fizikai erőszakig terjed a skála, mondta elVárnai László, a Jendrassik-Venesz Középiskola és Szakiskola tanára, aki meghívott vendégként vett részt a vitafórumon. Hozzátette, az iskolai alapagresszió, amellyel tanárok és diákok egyaránt naponta szembesülnek, a társadalom felnőtt rétegéből táplálkozik.

Hol a határ a jópofaság és a bántalmazás között, tette fel a kérdést Schöngrundtner Tamás, az ÉDI elnöke. A megjelent középiskolások szerint ez egyénfüggő, akad, akit már egy keményebb beszólás is úgymond padlóra küld, míg mások csak a testi fenyítéstől tartanak, s leperegnek róluk a bántó szavak.
Várnai László szerint különösen fontos lenne az, hogy a diákok ne ijedjenek meg a fenyegetéstől, hanem törvényes módon, a szülőkhöz, a tanárokhoz vagy adott esetben egy ifjúsági szervezethez fordulva próbálják megoldani a felmerülő problémát.