Magtól a Fáig 2011

Projektünket a Közép-Dunántúli régióban, és a Nyugat-Dunántúli régió néhány településének bevonásával (általános iskolásoknak Rábapatonán és Környén, középiskolásoknak Győrben és Tatabányán) kívánjuk megvalósítani.

A nem formális tanulás módszerével gyakorlati és elméleti képzésen keresztül elérhető alternatívává kívánjuk tenni az önkéntességet mint a szabadidő hatékony eltöltését. A résztvevő fiataloknak ezáltal lehetőségük van fejleszteni egyéni és csoportos készségeiket.

Projektünk tervezett programelemei:
- DÁVID-2 (Diákönkormányzatok Általános iskolákban, Vidéken): Kompetenciafejlesztő szakkörsorozat az általános iskolai diákönkormányzat tagjainak.
- Góliát: Középiskolai diákok számára kompetencia-fejlesztő képzés saját projektjük megvalósításához.
- FEL (Fiatalok-Együtt-Láthatóan): A Dávid-és Góliát csoportok saját programjai, melyek lehetőséget adnak ezen csoportoknak arra, hogy egymással találkozzanak.

A projekt stábja:
Tromposch Ágnes  coach
Schöngrundtner Tamás  Góliát programvezető
Csík Réka  Dávid-2 programvezető
Perge Anita FEL programkoordinátor
Csík Annamária Góliát programkoordinátor
Fábián Emese Dávid-2 programkoordinátor
Rácz Hajnalka pénzügyi koordinátor

Dávid-2 program
A DÁVID-2 program a 2009/2010-es tanév második felében megvalósult DÁVID-1 program folytatása. A program lényege, hogy egy vidéki általános iskolában a diákönkormányzat tagjainak kompetenciafejlesztő "szakkörsorozatot" szervezünk, az igényektől függően kéthetente másfél-két órában.

Célok: A résztvevők kompetenciájának fejlesztése a fent említett témákban. Az iskolai  diákönkormányzat működésének hatékonyabbá tétele. Az iskolai diákélet pezsgőbbé tétele azáltal, hogy a diákönkormányzat tagjai programokat szerveznek iskolájukban.  Az önkéntes tevékenység megismertetése a résztvevő fiatalokkal, ezáltal arra ösztönözni őket, hogy hasznosabban töltsék szabadidejüket, esetleg felvegyék a kapcsolatot más diákönkormányzatokkal és önkéntes csoportokkal. A DÁVID-program kiterjesztése Észak-Dunántúl teljes területére.


Góliát program
Középiskolai diákok számára kompetenciafejlesztő képzés saját projektjük megvalósításához heti egy alkalommal.

Célok: a városi diákönkormányzatokban probléma, hogy a generációváltásokkor a fiatalok nem elég felkészültek a szervezet irányítására, és ez a csoport széthullásához vezet. A fiatalok szakmai fejlesztésével problémamentessé tehetjük a generációváltásokat - ezzel azt is garantálni tudjuk, hogy a városi diákönkormányzat valóban egy tudásközpont lehessen, amely a városban működő középiskolai diákönkormányzatoknak is tovább tudja adni a tudást.További célunk, hogy a fiatalok magasabb szintre jussanak a szakmai tudás terén; hogy a tapasztalati úton történő tanulás által fejlődjenek készségeik és a jövőben könnyebben ismerjék fel lehetőségeiket, mérjék fel képességeiket és valósítsák meg programjaikat. Hogy a városi diákönkormányzatok tudásközponttá váljanak és működésük által a környezetükben működő más diákönkormányzatok és ifjúsági csoportok is fejlődhessenek.

Célcsoportok: városi diákönkormányzatok. Ezek olyan gócpontok, amelyeken keresztül minden helyi középiskolába elérhet a fejlesztés hatása, és fordítva: minden helyi középiskolából lehetőségük van a fiataloknak, hogy a program résztvevői legyenek, ezáltal egyetlen csoport fejlesztésén keresztül nagy földrajzi területet tudunk elérni. Ezek azok a csoportok, amelyek továbblépési lehetőséget biztosíthatnak a DÁVID-programelemben fejlesztett fiataloknak is.

Fiatalok - Együtt - Láthatóan
A program a DÁVID2-höz és a GÓLIÁT- hoz is kapcsolódik. A résztvevő iskolai és városi diákönkormányzatok kapacitásfejlesztését követően egy helyi programot valósítanak meg. A feltételek, amiknek meg kell felelniük a következők: saját környezetükben valósuljon meg, a fiatalok szervezzék,
önkéntes tevékenység legyen. Az általános iskolai diákönkormányzatok meghívják a közelükben lévő városi diákönkormányzat tagjait a saját programjukra, a városi diákönkormányzat pedig a városi rendezvényre. Így biztosított a találkozás a résztvevő fiatalok között.

Cél: A fiatalok az elméletben megszerzett tudásukat a gyakorlatban is alkalmazzák. Az egymáshoz földrajzilag közel levő diákönkormányzatok tagjai találkozzanak, lehetőségük legyen az ismerkedésre. A találkozás által azok az általános iskolások, akik később a környező városban tanulnak tovább, könnyebben beilleszkedhetnek az ottani diákönkormányzatokba. Emellett célunk, hogy a fiatalok megtapasztalhassák, hogy egy helyi szinten elvégzett program hogyan illeszkedhet egy nagyobb szabású
projektbe, ezáltal elsajátítsák a "think global do local" gondolkodásmódot.

Célcsoport: A DÁVID2-ben és GÓLIÁT-ban résztvett fiatalok. A kapacitásfejlesztést követően a fiatalok csoportja közösen kitalálja, hogy milyen helyi tevékenységet szeretnének megvalósítani. Megtervezik a programot, elkészítik az ütemtervet, meghatározzák a felelősöket. A program megvalósulása után értékeljük a tevékenységüket. Az ÉDI tagok a csoport igényeinek megfelelően segítik a diákönkormányzati csoportot és részt vesznek a program feldolgozó óráján.


Ez a projekt az Európai Bizottság támogatásával valósul meg. A projekt tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Bizottság vagy a MOBILITÁS véleményét, mely intézmények felelőssége a projektre nem terjed ki.