HEROSZ Fejér Megyei Szervezet 2009 évi beszámoló

Az ÉDI önkéntesei 2010-ben is gyakori vendégek lesznek a HEROSZ Fejér Megyei Szervezetének székesfehérvári menhelyén. Ezúttal mi is közzétesszük a szervezet éves beszámolóját, hogy Ti is értesüljetek róla, mi mindent tettek barátaink az állatokért 2009-ben.


Az Állatotthonban 7050 fő látogató fordult meg, 767 kutyának és 179 macskának találtunk új gazdát. Ebben az időszakban 306 műtéti beavatkozást végeztünk el: 157 kutya (63 kan, 94 szuka) és 112 macska (37 kandúr, 75 nőstény) ivartalanítását, ez összesen 269 állat, emellett volt 37 egyéb műtétünk: sérv, csontműtét, szemműtét, farokamputáció. Az ivartalanítások fontosságát támasztja alá, hogy a megműtött nőstény macskák 90 %-a vemhes volt, ha ezek az állatok mind leellettek volna, akkor macskák százai lepték volna el a várost. Több esetben együttműködtünk az önkormányzatokkal állatvédelmi ügyekben, és megoldottuk az elkobzott állatok elhelyezését. Két alkalommal veszettség megfigyelést is végeztünk. Hetente kapunk állattartással kapcsolatos bejelentéseket, ezekben az esetekben is együttműködünk az önkormányzattal, illetve tanácsadással, felvilágosító munkával segítjük a lakosságot.

Madárkórházunkba 235 sérült madár illetve egyéb állat érkezett: egerészölyvek, fekete rigók, gyöngybagoly, galambok. Egy részük olyan súlyos állapotban volt, hogy nem lehetett megmenteni, a sérülés oka autóbaleset vagy lövés. Két egerészölyvet gondozunk még, de sajnos ők is olyan állapotban vannak, hogy önálló életre nem alkalmasak, ők bemutató madárként laknak madárkórházunkban, egyikkőjükkel már többször voltunk iskolai előadáson, megül kézen és ülőrúdon is. Egy nagyon legyengült denevér is érkezett, aki röpképtelen volt és érkezése után nem sokkal elpusztult. Április 03-án a VPOP közúti ellenőrzés során 52 db tegelicet (Carduelis carduelis) talált egy román busz csomagterében, a kiérkező természet és környezetvédelmi szakhatóságok emberei megállapították, hogy a védett madarak illegálisan lettek befogva, az okozott természetvédelmi kár 520000 Ft. A vizsgálat lezárásáig a madarakat a vadmadárkórházban helyezték el a szakhatóságok. Május elején született meg a döntés, hogy a madarak gyűrűzés után szabadon engedhetők. A gyűrűzésre és az életben lévő 44 madár elengedésére május 8-án, Székesfehérváron az Aszalvölgyi-árokban került sor. Azóta a rendőrség lezárta a nyomozást, s az ügyet átadta a bíróságnak, a gyanúsított román állampolgár akár 3 év börtönbüntetést is kaphat. A szállítmány végcélja Olaszország volt. Madárkórházunkba sok fióka érkezett április-májusban. Sikeresen felneveltünk erdei fülesbagoly fiókákat, melyeket a Sóstó természetvédelmi területen engedtünk vissza természetes közegükbe egy rendezvény keretében, október 3-án. Május 19-én Bodajkra hívtak bennünket, ahol egy családi ház kertjében álló vadalmafa törzsébe nagy fakopáncsok (Dendrocopos major) költöztek a tavalyi évben. Sajnos a szülőpárt két egymást követő napon autó ütötte el, s a fiókák az odúban várták szüleiket, éhesen. A hím madár reggel még hordta nekik az eleséget. Kiérkezve a családtól segítséget kaptunk, így sikerült kibontani az odú száját, s kivenni a már tollas fiókákat, öt egyedet. A fiókák azóta szépen kifejlődtek, és az eredeti élőhelyükhöz közel, de járműforgalomtól távol engedtük el őket. Felneveltünk és a pákozdi Arborétumban szabadon engedtünk három sünt.

Az állatotthon és madárkórház működtetése mellett folytattuk környezeti nevelési programjainkat:

Gyerektagozat: 4 iskola diákjai második évfolyamosok lettek, havonta tartottunk nekik előadásokat: a magyar kutyafajták, a város természeti értékei és a lepkék, a madárkórház, októberben az akvárium helyes berendezése volt a téma. Az ötödik iskolában a második évfolyam anyagát hallgatták a gyerekek: a kutyák viselkedése és testbeszéde, mindennapi természetvédelem, állataink helyes táplálása, rágcsálók a lakásban voltak a témák. Májusban a gyerekek kilátogattak az állatotthonba, ahol nagy örömmel játszottak az állatokkal, csodálkoztak rá az egerészölyvre, a menyétre. Az ősz folyamán tovább folytatódtak az előadások, a macskatartás, akváriumi állatok gondozása voltak a témák.

Februárban meghirdettük Ál(lati)arc pályázatunkat, melyre különböző állati maszkokat készítettek a pályázók, az ünnepélyes díjátadásra március 13-án került sor, a helyi Fressnapf Áruházban. Ők adták a díjakat. A pályázatra beérkezett munkákat a megyei kórház gyerekosztályának ajándékoztuk.

Zsámbékon, a tavaszindító rendezvényen tartottunk foglalkozást a nyulak helyes tartásáról és táplálásáról, célunk az volt, hogy felhívjuk az emberek figyelmét az állatok is érző lények, nem ajándék tárgyak.

A tavalyi évben pályázatot hirdettünk állat- és természetvédelmi kiskövet cím elnyerésére, a pályázaton egyéni és közösségi kategória is volt, három témában lehetett jelentkezni: Hogyan mentettem meg egy állat életét? – Hogyan védjük a madarakat télen? – Széppé varázsoljuk környezetünket. A beadási határidő márciusban volt, 4 egyéni és 4 közösségi pályázat érkezett, a díjátadásra május 20-án az állatotthonban került sor. Minden pályázó jelen volt a díjátadáson, a gyerekek élvezték az állatsimogatást, a játékot az állatokkal. A visszajelzések nagyon pozitívak voltak, így idén is meghirdetjük.

Német támogatóink minden hónapban ellátogattak állatotthonunkba, sok értékes adományt hoztak az állatok részére. Március 24-én az ARD televízió forgatott az állatotthonban, az adás március 31-én volt, aznap ez volt a harmadik legnézettebb műsor Németországban. Május 11-én a TV total című, Németországban nagyon népszerű beszélgetős műsor vendége volt Helge Schneider. Az elismert komikus-zenész a stúdióba nem egyedül érkezett, hanem Pici nevű keverék kutyájával, aki a mi állatotthonunkból került előbb a bonni partner-menhelyre, majd onnan a híresség gondozásába.
  
A városban többfelé (Praktiker, Cinema City, Szabadművelődés Háza, Városi gyereknap a Bregyóban, Királyi Vigasságok) részvettünk rendezvényeken, ahol gazdára váró kutyáinknak nagy sikere volt, mindenki őket ajnározta, sétáltatta, a nap végére jól el is fáradtak, de nagyon élvezték az egész napi kényeztetést. Április 13-ának délutánjára hirdettük meg nyuszisimogatónkat, mely idén is népszerű volt, sok kisgyermekes család látogatott ki, ismerkedni a kis szőrmókokkal, a szülőkkel való beszélgetésekből kiderült, hogy sokan vannak, akik felelősen gondolkodnak, s nem vásárolnak első hevületből, ajándékképpen élő állatot.

Április 18-án részt vettünk az országos küldöttgyűlésen, ahova szerencsére nem érkeztünk üres kézzel, az adományként kapott bolha-kullancs elleni nyakörveket és infúziót vittünk a többi menhely képviselőinek.

Sok iskolába, óvodába hívnak bennünket előadásokat tartani, mindig viszünk élő állatot, játékos formában tanulnak a gyerekek az állatvédelemről. Így részt vettünk Mohácson ill. a Vasvári iskolában a Föld napja rendezvényen, Várpalotán tartottunk előadást.

Július-augusztusban volt az állatotthonban a napközis tábor, mely iránt idén is nagy volt az érdeklődés, a gyerekek heti turnusokban ismerkedtek az állatotthon lakóival, az itt folyó munkával. Az idén is kilátogattak hozzánk az Útilapu tábor résztvevői, ez egy nemzetközi önkéntes hálózat, voltak fiatalok Egyiptomtól, Lengyelországig több országból. Ők is bekapcsolódtak a menhely életébe, lelkesen gondozták a fiatal sünöket, sétáltatták a kutyákat, dédelgették a cicákat.

Október az állatvédelmi hónap
Október másodikán a Seregélyesi Általános iskola teljes alsó tagozata – 56 gyermek – látogatott az állatotthonba, s töltött el egy tartalmas délutánt. Minden gyerek hozott ajándékot az állatoknak, sokat foglalkoztak, játszottak a kutyákkal, macskákkal. A következő héten a Tóvárosi, majd a Tolnai iskola diákjai tettek látogatást az állatotthonban. Az alapvető állatvédelmi ismeretekből kaptak ízelítőt. Október 10-én szerveztük meg a nyílt napot, melyen sokan vettek részt, nagyon eredményes nap volt.

Novemberben zajlott immár nyolcadik éve szavalóversenyünk, melyet idén kibővítettünk és a gyerekektől saját verseket is vártunk. Összesen 300 jelentkezőnk volt, ebből 98 gyermek a saját maga által írt verssel indult. Felemelő élmény volt hallgatni a gyerekeket, a verseny iránti érdeklődésből is látszik, hogy az állatvilág milyen fontos része az életünknek, hiszen a versírók mind a saját életükből merítettek ihletet. Immár több, mint 10 éve vagyunk állandó résztvevői a Táncsics iskola egészségvédelmi hetének, idén is 3 előadást tartottunk a gyerekeknek, különböző állatvédelmi témákban. A jobb szemléltetést Nikita, a menhely egyik lakója biztosította, aki nagy örömmel fogadta a foglalkozások végén a gyerekek simogatását.

Decemberben rendeztük meg évi rendes taggyűlésünket, ahol beszámoltunk a tagságnak az elvégzett munkáról, az elért eredményekről. Idén is megrendeztük az Állatok karácsonyát, mely nagyon sikeres volt, szép műsorral fogadtuk a vendégeket, akik elhelyezték adományaikat az árva állatok karácsonyfája alatt. Nagyon sok adományt (táp, konzerv, szőnyeg, etetőedények, játékok) kaptunk a hónap folyamán. A rendezvényen meghirdettük az újabb kisköveti pályázatot.


Fejlesztések, támogatások
Sikerült újabb támogatót találnunk, így a Central Soya Feed Kft. minden hónapban 600 kg kutyatáppal támogatja állatotthonunkat, ha szükséges, akkor egyéb állatok – például a hattyúk – élelmezésében is segítenek. A Nestlé Purina PetCare Hungary Kft. továbbra is támogatja az ország menhelyeit, így mi is rendszeresen kaptunk tőlük konzervet, tápot, a nagy értékű adomány jelentősen segíti az állatok megfelelő ellátását. A központból nyert pályázati összegből bekerítettük az önkormányzattól kapott terület egy részét. Az új területen a Tierschutzprojekt Ungarn e.V. támogatásának köszönhetően megkezdődött egy új faház építése, melynek befejezésére reményeink szerint a jövő év végén sor kerül majd, a mi lehetőségeink korlátozottak, így a munkálatokra német támogatóink forrásainak függvényében fog sor kerülni. Az épületet a tervek szerint szociális célokra fogjuk használni, ott kerül majd kialakításra az új recepció. Székesfehérváron több nagyáruház támogat bennünket: Auchan, Baumax, Fressnapf Állati Áruház, Praktiker. Segítenek az állatok élelmezésében és közös programok megvalósításában. Székesfehérvár MJV Önkormányzata a feladat-ellátási szerződés keretein túl is támogatja az állatotthont a különböző pályázatain keresztül. 2009-ben 4 sikeres pályázatunk volt. Az Alcoa önkéntesei rendszeresen végeznek munkát az állatotthonban, az Alcoa Alapítványtól jelentős támogatást kaptunk.

Programjainkról rendszeresen tájékoztatták a lakosságot a helyi médiumok, az új  épület kapcsán riport készült német támogatóinkkal a Fehérvár Televízióban. A 7Nap című regionális újságban hetente jelennek meg gazdit kereső állataink fényképes riportjai. A Fejér Megyei Hírlap on-line oldalára is felkerültek gazdára váró állataink. Októberben elindult a Fehérvár Televízióban is egy Gazdit keresünk rovat, ahol rendszeresen bemutatjuk a gazdára váró állatokat. A világhálón a saját honlapjaink (www.fejermegye.herosz.hu és http://fejermegye.herosz.hu ) mellett két portálon vannak jelen a gazdára váró állataink.